Geçiş Kontrol Sistemleri

GEÇİŞ KONTROL VE TURNİKE ÇÖZÜMLERİ

Geçiş Kontrol Sistemleri, kamusal binalarda, çeşitli işletme, hastane, okul, yurt, laboratuar, fabrika ve özel alanlarda, residence, alışveriş merkezleri vb., insanların yoğun olduğu alanlarda giriş-çıkışların denetlenmesi, yetkili olmayan kişilerin engellenmesi, yüksek güvenliğin sağlanması ve bu bilgilerin elektronik ortamda raporlanabilmesi amacı ile oluşturulmuştur. Bu sistemler, binanın güvenilirliğini arttırırken, çalışma saatlerinin değerlendirilmesiyle çalışma disiplininin oluşması açısından da somut veriler sunmaktadır. Bilgisayar tabanlı veya bilgisayara bağlı olmaksızın, güvenlik düzeyine ve önemine bağlı olarak kartlı ve biyometrik sistemlerle uygulanan kartlı geçiş sistemleri aynı zamanda izleme sistemleriyle de entegre olabilme özelliklerine sahiptir.

Geçiş Kontrol sistemlerinde, güvenlik amaçlı kullanımda daha çok Proximity olmak üzere, manyetik, barkodlu ve üzerine kredi yüklenebilen akıllı okuyucular, hiç karta gerek duymadan şifre yöntemi ile çalışan cihazlar, biyometrik okuyucular kullanılır. Bir merkezden yazılım vasıtası ile kontrol edilebildikleri gibi bağımsız çalışabilen modelleri de vardır.

Turnike sistemlerinin faydalarının çok daha iyi anlaşılması neticesinde turnikeler son yıllarda pek çok alanda kullanılmaya başlanmıştır. Bir kontrol sistemi tarafından yönlendirilen turnikeler elektromekanik bir yapıya sahiptir. İnsan ve araç trafiğinde giriş çıkışların yoğun olduğu yerlerde zaman ve hareket denetimi sağlamak için kullanılmaktadırlar. İstenmeyen kişi veya araçların giriş çıkışını kontrol ve düzenini sağlamak amacı ile güvenlik oluşturmaktadırlar. Personel Devam Kontrol , Kartlı Geçiş ,Ziyaretçi Takip ve yemekhane gibi birçok farklı sisteme entegre edilebilirler